Välkommen till Säffle Slöjd & Hantverksgrupp

Hantverksmässa 
24 nov - 20 dec 2018

Öppet tider: Vard 11.00 - 17.00

                    lör 10.00 - 13.00, sön 13.00 - 16.00 

Vi är hantverkare från Värmland och Dalsland som varje år har en
sommar- och en julutställning i Kulturhuset Silvénska villan.

 

Bildvävnad/akvarell
Birgitta Axelsson
Rönngatan 7
661 42 SÄFFLE
073-806 80 56
nyttokonst.sle@telia.com

Tovat/borstar
Maria Axelsson
V Furtan San
671 94 BRUNSKOG
073-310 88 05
maria_trolltider@hotmail.com

Tenntrådssmycken
Ingrid Danielsson
Alviksvägen 10
663 41 HAMMARÖ
070-206 84 10
ida.maria38@hotmail.com

Trä med decoupage
Susanne Elofsson
N Skarbol  Lyckan
662 96 SVANSKOG
070-340 95 22
susannee71@hotmail.com

Vävning
Gulle-Britt Fjällman
Pilgatan 19
661 33 SÄFFLE
0533-123 57
Gullebritt.Fjallman@gmail.com

Stickat
Britt-Marie Gjersöe
Gubbrönningen 5
661 94 SÄFFLE
070-659 10 38
bmgjersoe@hotmail.com

Vävning mattor
Mona Holmedahl
Vädursgatan 24
661 33 SÄFFLE
070-697 11 86
mona.holmedahl@telia.com

Halmslöjd
Gunilla Hägerström
Brovägen 9
653 46 KARLSTAD
070-556 06 11
gunihage@live.se

Stickat, fjällsöm
Åsa Kristiansson
Brosäter Korpåsen
661 92 SÄFFLE
0533-402 44

Vävning
Inger Leander
Stavsbäck
661 92 SÄFFLE
070-571 67 20
stavsback@hotmail.com

Miniatyrsmycken 
Mimi Veronese Lokrantz
Björkbacksgatan 1
661 42 SÄFFLE
070-202 62 81
mimi@mimisminiatyrer.se

Träalster återbruk
Möblerna på Gårn
Svaneholm Gård
662 50 SVANSKOG
073-804 69 09
info@moblernapagarn.se

Betong & blommor
Linda Olsson
Näs Sörstugan
662 96 SVANSKOG
070-649 35 91
lijansson37@hotmail.com

Lappteknik, väskor
Lena Otter
Trädgårdsgatan 34
661 42 SÄFFLE
070-380 56 68
www.otterdesign.se
lena.otter2013@gmail.com

Honung
Anita Persson
Siggerud Solhaga
661 91 SÄFFLE
070-692 58 20
anita.persson@mail.com

Handmålat glas
Gunilla Stigtorp 
Grönbergsgatan 52
664 34Grums
070-550 63 86
gunilla.stigtorp@hotmail.com

Svepaskar
Lars-Erik Tvingby
Baldersväg 1
450 63 HÖGSÄTER
0528-404 49
leit@telia.com

Silversmycken
Malin Zetterlund
Råglanda Furubo
661 92 SÄFFLE
070-510 26 75
malin.zetterlund@live.se