Välkommen till Säffle Slöjd & Hantverksgrupp

Hantverksmässa 
30 juni - 11 aug 2018

Öppet tider: Vard 11.00 - 17.00

                    lör 10.00 - 13.00, sön Stängt

Vi är hantverkare från Värmland och Dalsland som varje år har en
sommar- och en julutställning i Kulturhuset Silvénska villan.

 

Keramik
Agnetha Axelsson
Björkvägen 29
661 43 SÄFFLE
073-026 35 10
kaxelsson@live.se
 

Vävning
Gulle-Britt Fjällman
Pilgatan 19
661 33 SÄFFLE
0533-123 57
Gullebritt.Fjallman@gmail.com
 

Vävning
Wailet Josefsson
Sifhällagatan 22
661 42 SÄFFLE
0533-159 17

 

Vävning
Inger Leander
Stavsbäck
661 92 SÄFFLE
070-571 67 20
stavsback@hotmail.com

Tavlor/vykort
Lars-Åke Olsson 
Siriusgatan 13 C
661 33 SÄFFLE
073-931 51 73
safflekonst@telia.com

Dukar i näversöm
Anita Svensson
Pilgatan 21
661 33 SÄFFLE
0533-102 90
pilgatan21@telia.com

Tovat/borstar
Maria Axelsson
V Furtan San
671 94 BRUNSKOG
073-310 88 05
maria_trolltider@hotmail.com

Stickat
Britt-Marie Gjersöe
Gubbrönningen 5
661 94 SÄFFLE
070-659 10 38
bmgjersoe@hotmail.com
 

Linnekläder
Inga-Lill Karlsson
Videvägen 26
686 31 SUNNE
0565-131 32
lills_linne@telia.com
 

Brända mandlar
Anna-Maria Lindh
Östra Raden 21
652 27 KARLSTAD
073-714 66 91
Anna-maria.lindh@amandula.se

Betong & blommor
Linda Olsson
Näs Sörstugan
662 96 SVANSKOG
070-649 35 91
lijansson37@hotmail.com
 

Svepaskar
Lars-Erik Tvingby
Baldersväg 1
450 63 HÖGSÄTER
0528-404 49
leit@telia.com

Tenntrådssmycken
Ingrid Danielsson
Alviksvägen 10
663 41 HAMMARÖ
070-206 84 10
ida.maria38@hotmail.com

Vävning trasmattor
Mona Holmedal
Vädursgatan 24
661 33 SÄFFLE
0533-411 86
mona.holmedahl@telia.com

Stickat, fjällsöm
Åsa Kristiansson
Brosäter Korpåsen
661 92 SÄFFLE
0533-402 44

.

Silversmycken
Ewa Lindberg
Kärsbol 150
462 95 FRÄNDEFORS
070-525 31 17
ewa@tng.nu

Lappteknik, väskor
Lena Otter
Trädgårdsgatan 34
661 42 SÄFFLE
070-380 56 68
www.otterdesign.se
lena.otter2013@gmail.
com

Trä med decoupage
Susanne Elofsson
N Skarbol  Lyckan
662 96 SVANSKOG
070-340 95 22
susannee71@hotmail.com

Halmslöjd
Gunilla Hägerström
Borgvägen 9
653 46 KARLSTAD
070-556 06 11
gunihage@live.se
 

Fårskinn
Anna Käll
Säter Sörby
661 91 SÄFFLE
070-319 71 99
a_kall@hotmail.com

Miniatyrsmycken 
Mimi Veronese Lokrantz
Björkbacksgatan 1
661 42 SÄFFLE
070-202 62 81
mimi@mimisminiatyrer.se

Honung
Anita Persson
Siggerud Solhaga
661 91 SÄFFLE
070-692 58 20
anita.persson@mail.com